وب‎‏‌سایت چیست و اهمیت آن در رشد کسب‌و‌کار شما

وب‌سایت چیست

با توجه به اهمیت روز‌افزون اینترنت و کسب‌و‌کار های دیجیتالی تصور روز بدون آنها سخت است. اینترنت در تمامی جنبه‌های زندگی ما رخنه کرده و بخش بسیار مهمی از آن شده است. به همیت علت وب‌سایت ها نیز در رشد کسب‌و‌کار ها از اهمیت بالای برخوردار شدند. در این مقاله قرار است به بررسی کامل وب‌سایت ها و اهمیت آنها بپردازیم. سپس تفاوت های بارز آن را با وبلاگ و دیگر سیستم های سایت‌ساز مشخص می‌کنیم. در نهایت نیز مشخص می‌نماییم که چه کسب‌و‌کار های بهآن نیاز دارند. با ما همراه باشید.

معرفی وب‌سایت

سایت از لحاظ لغوی به معنای مکان می‌باشد، برای مثال سایت موشکی. وب نیز نام مشترک فضای است که زیر مجموعه‌ی اینترنت است. هنگامی که از کلمه وب‌سایت استفاده می‌کنیم منظورمان مکانی از فضای اینترنت است که شامل صفحاتی حاوی تصویر، متن و… است. بنابراین کلمه سایت از لحاظ معنای اشتباه و کلمه درست‎‌تر وب‌سایت است.

هر وب‌سایت مانند هر مکان دیگری یک آدرس دارد که به آن دامنه می‌گویند. که در ادامه آن را معرفی خواهیم کرد.

تاریخچه

تیم برنزلی به عنوان نخستین نفر در سال 1989 ایده World Wide Web را مطرح و زندگی بشر را برای همیشه دستخوش تغییر قرار داد. بستر World Wide Web این امکان را به کاربران می‌داد که تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و اطلاعات موردنیاز را با یکدیگر تبادل نمایند.

در سال 1991 تیم برنزلی اولین وب‌سایت را در آزمایشگاه علمی Cern پیاده‌سازی و آدرسش را Info.cern.ch قرار داد. البته این وب‌سایت تنها شامل متن های است که با Html نوشته شده است.

IP چیست و چه ارتباطی با وب‌سایت دارد

پیش از آنکه بخواهیم در موزد IP صحبت بکنیم، باید بدانیم در فضای وب ما هیچ مرز مشخصی نداریم و می‌توانیم با هرکسی در هرکجای جهان تبادل اطلاعات بکنیم.

دنیای اینترنت شامل مجموعه‌ی از لوازم الکترونیک است که از طریق کانال های ارتباطی در حال تبادل اطلاعات هستند. این تبادلات با شناسه‌ی به نام Ip از یکدیگر متمایز می‌شوند. این شناسه ها توسط ISP های یا همان سرویس دهندگان اینترنت مشخص می‌شود.

برای یافتن IP خود عبارت Whats is my IP را در گوگل سرچ کنید.

مشابه توضیحات داده شده هر وب‌سایت در فضای اینترنت دارای یک IP است. برای یافتن IP هر وب‌سایت می‌توانید یکی از روش های زیر را به کار بگیرید.

 1.  به سایت ping.eu/ping رجوع کنید. سژس با وارد کردن آدرس سایت در مقابل باکس IP address or host name، شناسه سایت مربوطه را مشاهده کنید.
 2. از منوی start ویندوز Run را باز کرده. در پنجره ظاهر شده CMD را تایپ و اینتر بزنید. در صفحه باز شده مانند تصویر زیر دستور ping را با آدرس سایت وارد کنید.

دامنه نیز همان آدرس وب‌سایت است که به IP سایت متصل است. به محض وارد کردن دامنه هر سایت در AddressBar مرورگر، می‌توانید به سایت مربوطه مراجعه کنید.

وبلاگ چیست و چه تفاوت های با وب‌سایت دارد

وبلاگ صفحه‌ی از فضای وب است که شامل نوشته های صاحب وبلاگ است. داشتن وبلاگ نیاز به اطلاعات خاصی نیست و هر کسی می‌تواند برای خود یک وبلاگ تاسیس نمایید. در ضمن تاسیس وبلاگ نیازمند تخصیص هزینه آنچنانی نیست.

وب‌سایت تفاوت های کارکردی با وبلاگ دارد و الزاما سایت‌ها الزاما برای انتشار نوشته تاسیس نمی‌شوند. اهداف یک وب‌سایت می‌تواند شامل موارد زیر باشد :

 • فروشگاه اینترنتی
 • ارائه خدمات خاص
 • معرفی شرکت
 • پرتال‌های سازمانی
 • معرفی خدمات و محصولات

نحوه ایجاد یک وبلاگ

برای تاسیس یک وبلاگ می‌توانید به یکی از دو روش زیر اقدام نمایید :

 1. استفاده از سرویس دهندگاه وبلاگ رایگان. در حال حاضر سایت های متعددی خدمات این حوزه را ارائه می‌دهند. می‌توانید به آنها مراجعه و اقدام به تاسیس یک وبلاگ بکنید. از جمله سرویس های ارائه دهنده وبلاگ میتوان به بلاگفا، میهن بلاگ، وبلاگدهی بیان و … اشاره کرد.
 2. طراحی یک وبلاگ اختصاصی. برای این راه حل می‌توانید یک دامنه خریداری شده را به یک وبلاگ متصل و یا از سیستم های محتوای مانند وردپرس و سایت ساز های مانند پرتال استفاده کنید.

انواع وب‌سایت

از نظر فنی

 • وبسایت های استاتیک. سایت استاتیک یا ایستا سایتی است که قابلیت آپدیت یا تغییرات بر خط را نداشته باشد. این سایت ها به دو صورت قابل پیاده سازی هستند : Html و فول فلش.
 • وب سایت های داینامیک. سایت های داینامیک یا پویا سایت‌های منعطفی هستند که قابلیت آپدیت و امکان ویرایش را در اختیار مدیران قرار میدهند.

از نظر کارکردی

با توجه به کارکرد سایت‌ها، سایت‌ها به انواع تفریحی، شبکه‌های احتماعی، خبری و فروشگاهی و … تقسیم میشوند.

از نظر تاریخچه سایت ها

 1. نسل اول. وب‌سایت های یکطرفه‌ی بودند که محتوای آنها توسط مدیران سایت تولید و در سایت به نمایش گذاشته میشد. کاربران تنها در مقام مطالعه کننده مطالب در سایت ها شناخته میشوند.
 2. نسل دوم. در این نسل از وب‌سایت‌ها کاربران و مدیران در تولید محتوا سهیم بودند. در ضمن در این نسل از سایت‌ها بارگذاری دوباره سایت‌ها نیاز نبود و تنها بارگذاری صفحتات تغییر یافته معنا پیدا میکرد.
 3. نسل سوم. این نسل از وب‌سایت ها به عنوان وب‌سایت های هوشمندی شناخته می‌شدند که میتوانند علاوه بر خدمات گذشته، با تکنیک‌های بروز محتوای متناسب را به هر کاربر نمایش بدهند. این سایت‌ها در داینامیک ترین حالت خود هستند و متناسب با کاربران رفتار آن ها تغییر می‌کند.

علت اهمیت وبسایت ها و ارتباط آنها با رشد کسب و کارها :

طبق آمار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ضریب نفوذ اینترنت در ایران به 94% رسیده است. از طرفی کسی نیز منکر افزایش نقش اینترنت در زندگی روزمره نیست. امروزه اینترنت بخش لاینفکی از زندگی روزمره ما , کسب‌وکار ما می‌باشد.

بخش بسیار زیادی از مشتریان هر کسب‌و‌کاری نیز در فضای وب حضور دارند.

بازار مناسبی از مشتریان در فضای وب ایجاد شده است که آنها نیز به دنبال پاسخ دادن به نیاز هایشان هستند. بنابراین هر کسب و کاری بایستی در قرن حاضر بر این متمرکز گردد که بخشی از خدمات خود را در فضای مستعد وب انجام دهد. در ضمن آنچه که حائز اهمیت است این است که در بستر وب می‌توانیم با کسانی در ارتباط باشیم، که در فضای روزمره زندگیمان به راحتی به آنها دسترسی نداریم.

در نهایت میتوان به این اشاره کرد که وب‌سایت ها خدماتی را در اختیار ما قرار داده‌اند که با  استفاده از آنها می‌توانیم بخش زیادی از فعالیت‌های فضای سنتی را با سرعت بیشتری انجام بدهیم.

جمع بندی و نتیجه گیری

با توجه به توضیحات داده شده وب‌سایت به مکان های در فضای وب اطلاق می‌شود که حاوی مجموعه‌ی از تصاویر و متون و… است. به علت افزایش اهمیت وبسایت ها، ادامه کسب‌و‌کار ها در زندگی امروزه بدون این فضا ممکن نیست. این فضا ها تفاوت های بنیادی با وبلاگ ها و دیگر سیستم‌های موجود دارد و تاسیس آنها نیازمند صرف هزینه است. وب‌سایت ها به طور کلی در سه دسته فنی، کارکردی و تاریخچه‌ی تقسیم بندی می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *